Címlap

MÓDSZERTANI NAPOK: DRÁMA VAN – nyáron is (2018)

0 csatolmány
FRISSÍTVE 08. 10-én!
AZ ONLINE JELENTKEZÉS CSAK A REGISZTRÁCIÓS  BEFIZETÉSÉVEL LESZ ÉRVÉNYES: kérjük mindazokat, akik ezt eddig nem tették meg, hogy pótolják, amennyiben fenn akarják tartani helyüket az egyes foglalkozásokon.
VÁLTOZÁS!!!
Telt ház – Szalai Ádám, illetve Filep Krisztina Mandula foglalkozására már nem fogadunk újabb jelentkezőket.
Borsos Luca és Rábavölgyi Tamás csütörtök 12.30-kor kezdődő foglalkozására már nem várunk játszókat. Helyette ajánljuk a foglalkozás 15 órakor kezdődő ismétlését, ahol játszóként, nézőként egyaránt részt lehet még venni.

Kedves barátunk!

Bizonyára tudod, hogy nyár végén sem pihen a drámások kicsiny csapata: a Spárta dráma és a Mezítlábas dráma nyomdokain rendezzük meg idén is a Dráma van – nyáron is! című kétnapos tréningsorozatot. Ennek időpontja 2018. augusztus 16-17.helyszíne pedig a Marczibányi téri Művelődési Központ. Ezzel az alkalommal kifejezetten a Színház- és Filmművészeti Egyetem drámainstruktor szakán tanuló-tanító, vagy már végzett szakembereket kértük fel, hogy munkájukon keresztül mélyebb bepillantást nyerhessetek az SZFE drámapedagógia alapozó képzésébe. (Tölgyfa Gergely, szervező)

A program létrejöttét a II. Kerületi Kulturális Közhasznú Nonprofit Kft. segíti. Köszönjük a támogatást! 
A szakmai program előadói ingyen vállalták a közreműködést. (Kaposi László, elnök)

MŰHELYFOGLALKOZÁSOK, TRÉNINGEK, ELŐADÁSOK
Időpont: 2018. augusztus 16-17. (csütörtök-péntek)
Helyszín: Marczibányi Téri Művelődési Központ (1022 Budapest, Marczibányi tér 5/A)
Szervező: Magyar Drámapedagógiai Társaság
(A folytatás a címre vagy a TOVÁBB feliratra kattintva érhető el.)

RÉSZLETES PROGRAM

2018. augusztus 16. csütörtök

10.00-12.00 Gondolat Generátor #mindenkitörténet – Török Tímea és Szepes Anna foglalkozása 
Az idén 20 éves TRAFÓ októberi születésnapjára egy történetgyűjtésen alapuló közösségi színházi előadással készül a Gondolat Generátor, a Trafó színházpedagógiai műhelye. 
Mit jelent húsz évesnek lenni? Mi az a történet, amit szívesen megosztanál másokkal? Ami meghatároz? Valami, ami vicces, szokatlan, vagy éppen intim? Mik voltak a céljaid? Érezted, hogy felnőttél? Mi változott azóta? Van olyan, hogy "húszévesség”?
Török Tímea és Szepes Anna a TRAFÓ színházpedagógusai, a Színház- és Filmművészeti Egyetem végzett drámainstruktorai.
Résztvevők: 25 fő játszó + nézők
 
10.00-12.30 Hamlet Fless – az Örkény IRAM bemutató foglalkozása Neudold Júlia vezetésével 
Miként készítsünk fel egy osztályt színházlátogatásra?
A bemutatón saját élményű gyakorlatok és beszélgetések során ismerkedhetnek meg a résztvevők az Örkény Színház gyakorlatával. A középiskolás osztályoknak kínált FLESS foglalkozások konkrét előadásokhoz kapcsolódnak. Fő céljuk a színházi élmény befogadásának tanítása, a ráhangolódás. A Hamlet FLESS bemutatón való részvételhez nem szükséges az Örkény Színház előadásának ismerete.
Neudold Júlia az Örkény Színház IRAM programjának vezetője, a Színház- és Filmművészeti Egyetem drámainstruktor képzésének tanára.
Résztvevők: 30 fő játszó + nézők
 
12.30-14.00 TELT HÁZ – ERRE A FOGLALKOZÁSRA MÁR NEM FOGADUNK JÁTSZÓKÉNT RÉSZTVEVŐKET – AJÁNLJUK HELYETTE A FOGLALKOZÁS ISMÉTLÉSÉT, 15 ÓRAI KEZDETTEL
Borsos Luca és Rábavölgyi Tamás foglalkozása: CSAPATÁS – rendhagyó testnevelés óra
Csapatépítő foglalkozás középiskolai osztályok számára, melyben egymás megismerésével és a közös problémák megoldásával foglalkoznak. 
Szeretnénk eszközöket adni ahhoz, hogy megalapozhassák a kölcsönös bizalmat és nyitottságot, melyek aztán meghatározóak lehetnek az együtt töltött éveikben és azon túl is. A foglalkozásban fontos szerepet kap az érintés, a fizikalitás, ami a legelemibb tapasztalatszerzési forma. Továbbá játszunk a verbális és a non-verbális kommunikáció különböző formáival, miközben ezeket a hatásokat próbáljuk vizsgálni és használni.
Borsos Luca és Rábavölgyi Tamás a Színház- és Filmművészeti Egyetem II. éves drámainstruktor hallgatói.
Résztvevők: 30 fő játszó + nézők
 
13.00-14.50 Gondolat Generátor #mindenkitörténet – Török Tímea és Szepes Anna foglalkozása (ISMÉTLÉS)
Mit jelent húsz évesnek lenni? Mi az a történet, amit szívesen megosztanál másokkal? Ami meghatároz? Valami, ami vicces, szokatlan, vagy éppen intim? Mik voltak a céljaid? Érezted, hogy felnőttél? Mi változott azóta? Van olyan, hogy "húszévesség"?
Török Tímea és Szepes Anna a TRAFÓ színházpedagógusai, a Színház- és Filmművészeti Egyetem végzett drámainstruktorai.
Résztvevők: 25 fő játszó + nézők
 
15.00-17.00 TELT HÁZ – ERRE A FOGLALKOZÁSRA MÁR NEM FOGADUNK RÉSZTVEVŐKET!!!
Szalai Ádám foglalkozása: JÁTÉKLABOR – kreatív játékalkotás 
A foglalkozás során jól ismert vagy épp ritkán használt, esetleg más szakmákból és más kultúrákból hozott drámás játékokkal ismerkedhetnek meg a résztvevők, illetve formálhatják azokat együtt, saját vagy más ötlete szerint. A társasjátékok világából is lopunk ötleteket-játékokat és próbálunk közösen drámajátékokat létrehozni belőlük. Amellett, hogy a játék öröméért játszunk, lehetőség nyílik arra is, hogy játékváltozatokat, jól bevált trükköket osszunk meg egymással. 
Szalai Ádám a Kerekasztal Színházi Nevelési Központ színész-drámatanára, a Színház- és Filmművészeti Egyetem végzett drámainstruktora.
Résztvevők: 25 fő játszó + nézők
 
15.00-17.00 Borsos Luca és Rábavölgyi Tamás foglalkozása: CSAPATÁS – rendhagyó testnevelés óra (ISMÉTLÉS)
Csapatépítő foglalkozás középiskolai osztályok számára, melyben egymás megismerésével és a közös problémák megoldásával foglalkoznak. 
Szeretnénk eszközöket adni ahhoz, hogy megalapozhassák a kölcsönös bizalmat és nyitottságot, melyek aztán meghatározóak lehetnek az együtt töltött éveikben és azon túl is. A foglalkozásban fontos szerepet kap az érintés, a fizikalitás, ami a legelemibb tapasztalatszerzési forma. Továbbá játszunk a verbális és a non-verbális kommunikáció különböző formáival, miközben ezeket a hatásokat próbáljuk vizsgálni és használni.
Borsos Luca és Rábavölgyi Tamás a Színház- és Filmművészeti Egyetem II. éves drámainstruktor hallgatói.
Résztvevők: 30 fő játszó + nézők
(Folytatás a címre vagy a Tovább feliratra kattintva.)  
 

2018. augusztus 17. péntek

10.00-12.00 TELT HÁZ – ERRE A FOGLALKOZÁSRA MÁR NEM FOGADUNK RÉSZTVEVŐKET!!!
Filep Krisztina Mandula: Autentikus hang – hangszínházi foglalkozás
A műhely mindenkinek szól, „énektudás” nem szükséges, csak a kíváncsiság avagy vágy, hogy teret, időt és figyelmet szentelj magadnak, hogy felfedezd, mi mindenre is képes a testünkön keresztül áramló levegő. A közösen töltött idő célja, hogy örömteli módon megéljük hangunk szépségét, színeit, tónusait, hogy elmélyedjünk, játsszunk, kapcsolódni tudjunk egymással e természetes és örök hangszerünk által. A játékokon, gyakorlatokon kívül és belül teret kap az improvizáció mint legfőbb nyelv az „itt és most” megélésére, és kipróbáljuk, hogy csak hanggal hogyan lehet életre kelteni különböző lényeket, érzéseket, jeleneteket.
Filep Krisztina Mandula jelenleg a MUS-E Magyarország program menedzsere, de emellett művészként hátrányos helyzetű gyerekek készségfejlesztésén dolgozik.
Résztvevők: 40 fő játszó
 
10.00-12.00 Patonay Anita: Gyerekek, gyerekek… 
Régóta foglalkoztat az, hogy ki miért akar drámatanár, színész-drámatanár, színházpedagógus, drámainstruktor stb. lenni, de leginkább az, hogy miért akar gyerekekkel és fiatalokkal dolgozni. Ennek tisztázása sokszor háttérbe szorul. A tréningen gondolkodunk arról, hogy kinek mit jelent a gyerek, a gyerekekkel való munka, illetve mit jelenthet mindez. Lehetőség lesz reflexióra, tapasztalatcserére, együtt gondolkodásra, és megismerkedünk néhány drámás „nagyágyú” gondolataival is.
Patonay Anita, színész-drámatanár, 2002 óta a Káva Kulturális Műhely tagja, 2016 óta az SZFE Doktori Iskolájának hallgatója.
Résztvevők: 35 fő játszó
 
12.30-14.00 Körömi Gábor: Dráma a szakdolgozat-írásban
Mi lenne, ha a résztvevők bevonásával összefoglalnánk azt a tudást, ami a szakdolgozat-írás – elsősorban a drámás szakdolgozat-írás módszertanához hozzátartozik? Fontos ez? Szerintem fontos. Ezért várjuk a végzettek bölcs tapasztalatait és a szakdolgozat-írásra készülők kérdéseit. Nem, helyetted nem tudjuk megírni, én is megszenvedtem vele, de biztosan kaphatsz és adhatsz olyan ötleteket, ami segítség lehet ebben a műfajban. Hát igen, azért egyszer mégiscsak meg kell írni…
Körömi Gábor drámatanár, a Pannon Egyetem dráma és színházpedagógia szak tanára.
Résztvevők: 40 fő játszó
 
12.30-14.00 Patonay Anita: Gyerekek, gyerekek… (ISMÉTLÉS)
Régóta foglalkoztat az, hogy ki miért akar drámatanár, színész-drámatanár, színházpedagógus, drámainstruktor stb. lenni, de leginkább az, hogy miért akar gyerekekkel és fiatalokkal dolgozni. Ennek tisztázása sokszor háttérbe szorul. A tréningen gondolkodunk arról, hogy kinek mit jelent a gyerek, a gyerekekkel való munka, illetve mit jelenthet mindez. Lehetőség lesz reflexióra, tapasztalatcserére, együtt gondolkodásra, és megismerkedünk néhány drámás „nagyágyú” gondolataival is.
Patonay Anita, színész-drámatanár, 2002 óta a Káva Kulturális Műhely tagja, 2016 óta az SZFE Doktori Iskolájának hallgatója.
Résztvevők: 35 fő játszó
 
14.30-16.00 Nyáry Pál és Dobos Eszter: Otthon 2.0 – drámafoglalkozás
Az iskola a második otthonunk, ez köztudott. Az ott eltöltött idő alapján legalábbis. De vajon otthonos-e? Megfelel-e ez a tér az azt használók igényeinek? Inspiráló, támogató, tanulóbarát? Ezt kutatjuk csoportjainkkal 2-3 alkalmas foglalkozás-sorozatunkban. Célunk, hogy a diákok figyeljenek életterükre, tudatosítsák igényeiket, magukénak érezzék az osztályt és iskolát, amiben életük legmeghatározóbb éveit töltik majd együtt. Foglalkozásunk végső produktuma az osztály tagjai által kidolgozott tervezet, amiben az általuk tapasztalt körülményekre és megfigyelésekre reflektálva megoldást kínálnak egy jelenlévő épített környezeti problémára.
Nyáry Pál és Dobos Eszter a Színház- és Filmművészeti Egyetem II. éves drámainstruktor hallgatója.
Résztvevők: 30 fő játszó + nézők
 
14.30-16.30 SZÍNpro – drámajátékos foglalkozás 18 év felettieknek
Azoknak akik felnőttek, és azoknak akik örök gyerekek. Azoknak akik már tavaly is voltak, és azoknak akik soha nem hallottak még hasonlóról. Azoknak akik kíváncsiak, és azoknak akiknek csak a barátjuk kíváncsi. A színházkedvelőknek, a filmeseknek, a vidékieknek, a pestieknek, az unatkozóknak, és az elfoglaltaknak, azoknak akiknek a péntek este a buliról szól, és azoknak akik a nyugit szeretik, de főleg azoknak akik szerint nem csak a gyerekek játszanak. Pont neked! 
A foglalkozás során különböző típusú drámajátékos gyakorlatokkal dolgozunk; improvizációs-, ön- és társismereti-, koncentrációs- és csoportépítő feladatok várnak a résztvevőkre.
Vezetik: a Színház- és Filmművészeti Egyetem II. éves drámainstruktor hallgatói
Résztvevők: 40 fő játszó
 

A foglalkozások létszámkorlátosak ezért a rendezvényen való részvétel regisztrációhoz kötött. 
A drámaórák saját élményű foglalkozások, melyeket elemző beszélgetés követ. A programok többségén a játszók száma limitált, a de lehetőség van nézőként való részvételre is – a termek befogadóképességének határáig.
A REGISZTRÁCIÓ MENETE: 
A sikeres (és rövid idő alatt lebonyolítható) regisztráció érdekében a következőket javasoljuk:
1. Tekintse meg a részletes programot, majd válasszon a párhuzamosan futó foglalkozások közül.
2. Töltse ki a regisztrációs űrlapot
3. Ha megválaszolt minden kérdést, lapozzon.
4. Ha kiválasztotta a programokat, kattintson a „küldés” vagy „submit” gombra.
5. A regisztrációjáról egy visszaigazoló e-mail fog érkezni az ön által megadott e-mail címre (ha nem kapta meg, kérjük jelezze azt az mdpt.dramavan@gmail.com e-mail címen.
6. Ne felejtse el a regisztrációs díjat átutalni, mert a regisztráció csak a befizetéssel válik véglegessé! (A létszámkorlátos foglalkozásokon a helyek a befizetés sorrendjében töltődnek be.)
7. A rendezvény napján az aulában elhelyezett regisztrációs pultnál átveheti a belépőt és a befizetést igazoló számlát. 
 
Figyelem, regisztrációs díjat nem utalunk vissza! 
Regisztrált, de később kiderül, hogy mégsem jön? Kérjük, jelezze minél előbb a mdpt.dramavan@gmail.com e-mail címen. Segítségét a részvételre várakozók nevében is köszönjük!
REGISZTRÁCIÓS DÍJ: 1000 Ft/nap
Az MDPT tagjai számára 500 Ft/nap
 
Az érvényes tagság feltétele a befizetett éves tagdíj, amelynek összege 4000Ft/év (nyugdíjasoknak, halllgatóknak, tanulóknak 2000 Ft/év).
Belépés egyesületünkbe a honlapon leírtak szerint lehetséges. (Módszertani rendezvényeinken jelentős kedvezménnyel vehetnek részt egyesületünk tagjai!)
Bankszámlaszám: Magyar Drámapedagógiai Társaság, 11701004-20065946 (OTP BANK). Az azonosíthatóság érdekében kérjük, hogy a megjegyzés rovatba írja be a nevét. 
Az online befizetés határideje: 2018. augusztus 13. (hétfő).
Lehetőség van a helyszínen történő befizetésre is, de várhatóan addigra betelnek a programok, ezért az előzetes regisztrációt és átutalást ajánljuk. 
SZERETETTEL VÁRJUK RENDEZVÉNYÜNKÖN! 

ADATOK KEZELÉSE: A kérdőíven szereplő információkat csak az adott rendezvény szervezésében használjuk, utána nem tároljuk, harmadik félnek nem adjuk ki. 
 
SzerkesztőMÓDSZERTANI NAPOK: DRÁMA VAN – nyáron is (2018)
Ehhez a bejegyzéshez nincs csatolmány hozzáadva.