Címlap

DRÁMA VAN – NYÁRON IS

1 csatolmány
Időpont: 2015. augusztus 17-18. (hétfő-kedd)
Helyszín: a Marczibányi Téri Művelődési Központ (Budapest II. kerület, Marczibányi tér 5/A)
Szervező: Magyar Drámapedagógiai Társaság 
Jó néhány évvel ezelőtt SPÁRTA DRÁMA néven indult az a nyári képzési sorozat, amelyet kezdetektől az augusztus 20. előtti napokra szerveztünk. Oktatóinktól, tanár kollégáinktól azt kértük, hogy – korunk trendjétől eltérően – tartsanak ingyen foglalkozásokat, előadásokat, tréningeket. A Marczibányi Téri Művelődési Központ kezdettől napjainkig támogatja ezt a rendezvényt azzal, hogy ingyen adja a legjobb termeit hozzá (nem lehet eléggé megköszönni a Ház vezetőinek ezt: más intézményekben az ilyesmi nagyon ritka manapság). Így már csak az anyagköltséget, a technikát, előadóink útiköltségét kell biztosítani… Az említettekkel vált és válik lehetségessé, hogy az érdeklődőknek mi is jelképes díjért, naponta egy színházjegy ára alatti napi regisztrációs díjért tehetjük lehetővé a részvételt.

A programsorozat közben váltott a MEZÍTLÁBAS DRÁMA névre, és így futott több éven keresztül – sikerrel.
Ebben az esztendőben DRÁMA VAN – NYÁRON IS néven hirdetjük meg a programot. A névváltozás mögöttesei: egyrészt nem tudtunk dönteni az előző két elnevezés között, másrészt a tavaszi DRÁMA VAN rendezvény jelentős sikere miatt szerettük volna ezt a nevet továbbvinni.
Kedves Kollégák! Ebben az évben a határterületekre történő kirándulás része lett a programnak: a jeles kortárs festőművész vezette vizuális érzékenyítő tréning, a mozgástréning egyes irányzatainak kóstolója, a bohóc munkájából átvehetők, az árnyjáték mind-mind részei lesznek munkánknak és a képzés étlapjának. A programok többsége párhuzamosan fut, ott van előttünk a választási kényszer, de ezt a keddi napon részben feloldottuk, és két foglalkozást megismétlünk: a várható nagy érdeklődés miatt.
(A részletes program letölthető, vagy a folytatásban – sokkal rosszabb változatban! – olvasható is. Ez a táblázat sajnos meghaladja a honlap szoftverének és/vagy szerkesztőjének képességeit…)

Időpont: 2015. augusztus 17-18. (hétfő-kedd)
Helyszín: a Marczibányi Téri Művelődési Központ (Budapest II. kerület, Marczibányi tér 5/A)
Szervező: Magyar Drámapedagógiai Társaság 
Jó néhány évvel ezelőtt SPÁRTA DRÁMA néven indult az a nyári képzési sorozat, amelyet kezdetektől az augusztus 20. előtti napokra szerveztünk. Oktatóinktól, tanár kollégáinktól azt kértük, hogy – korunk trendjétől eltérően – tartsanak ingyen foglalkozásokat, előadásokat, tréningeket. A Marczibányi Téri Művelődési Központ kezdettől napjainkig támogatja ezt a rendezvényt azzal, hogy ingyen adja a legjobb termeit hozzá (nem lehet eléggé megköszönni a Ház vezetőinek ezt: más intézményekben az ilyesmi nagyon ritka manapság). Így már csak az anyagköltséget, a technikát, előadóink útiköltségét kell biztosítani… Az említettekkel vált és válik lehetségessé, hogy az érdeklődőknek mi is jelképes díjért, naponta egy színházjegy ára alatti napi regisztrációs díjért tehetjük lehetővé a részvételt.
A programsorozat közben váltott a MEZÍTLÁBAS DRÁMA névre, és így futott több éven keresztül – sikerrel.
Ebben az esztendőben DRÁMA VAN – NYÁRON IS néven hirdetjük meg a programot. A névváltozás mögöttesei: egyrészt nem tudtunk dönteni az előző két elnevezés között, másrészt a tavaszi DRÁMA VAN rendezvény jelentős sikere miatt szerettük volna ezt a nevet továbbvinni.
Kedves Kollégák! Ebben az évben a határterületekre történő kirándulás része lett a programnak: a jeles kortárs festőművész vezette vizuális érzékenyítő tréning, a mozgástréning egyes irányzatainak kóstolója, a bohóc munkájából átvehetők, az árnyjáték mind-mind részei lesznek munkánknak és a képzés étlapjának. A programok többsége párhuzamosan fut, ott van előttünk a választási kényszer, de ezt a keddi napon részben feloldottuk, és két foglalkozást megismétlünk: a várható nagy érdeklődés miatt.
(A részletes program letölthető, vagy a folytatásban – sokkal rosszabb változatban! – olvasható is. Ez a táblázat sajnos meghaladja a honlap szoftverének és/vagy szerkesztőjének képességeit…)

A foglalkozások a munkaformákból és a termek befogadóképességétől függően létszámkorlátosak, ezért a rendezvényen való részvétel regisztrációhoz kötött.
(EGYESÜLETI TAGJAINK figyelmét tisztelettel felhívjuk, hogy kényszerű okok miatt soron kívüli EGYESÜLETI KÖZGYŰLÉST KELL TARTANUNK: ami a nyári módszertani programunk nyitó napjára került. Várjuk őket ezen a programon is: erre nem kell előzetesen regisztrálni.)
 
Minden szakmai és szakma iránt érdeklődőt nagyon sok szeretettel várunk!
 
REGISZTRÁCIÓ:
FIGYELEM!A regisztráció a beérkezés és a befizetés(!) sorrendjében történik, tehát az űrlap kitöltése önmagában nem elegendő, a jelentkezés csak a befizetéssel együtt válik érvényessé! De az is fontos, hogy űrlap hiányában a befizetés sem elég a regisztrációhoz, mivel így nem tudjuk melyik foglalkozáson kíván részt venni.
 
A REGISZTRÁCIÓ MENETE:
A sikeres (és rövid idő alatt lebonyolítható) regisztráció érdekében a következőt javasolnánk:

– Először célszerű a részletes programot tanulmányozni, ebben található tartalmi információ minden egyes foglalkozásról, tréningről. Esetleg már itt érdemes megjelölni, hogy mit választana. Kérjük, FIGYELJEN a párhuzamosan futó foglalkozásoknál!
– Ezután a hírlevélként kiküldött e-mailben található regisztrációs űrlapot legyen szíves kitölteni (a honlapról tájékozódóknak: az alább megtalálható linkre kattintva nyílik meg). Ebben már csak a főbb információk találhatók: a foglalkozások kezdetét, végét, a foglalkozásvezető(ke)t, valamint a foglalkozás jellegét jelöltük. A párhuzamos foglalkozásoknál a legördülő listából kell választani. Abban az esetben, ha az adott idősávban egyáltalán nem szeretne programon részt venni, a "nem veszek részt" lehetőséget válassza!
Az összes kérdés megválaszolása után a kérdőív végén található "Küldés" vagy "Submit" gomb megnyomásával küldhető be a regisztrációs lap. Regisztrálni folyamatosan lehet. Ha egy foglalkozás betelik, az űrlapon jelezni fogjuk.

ŰRLAP-link (a Ctrl billentyű lenyomásával kattintson rá):
A lehető legrövidebb időn belül visszaigazoljuk a regisztrációt. Aki nem kap visszaigazolást jelentkezése utáni két munkanap folyamán, kérjük, hogy hétfőtől péntekig 8.00 és 16.00 között érdeklődjön az 1-336-13-61 telefonszámon vagy a mezitlabasdrama@gmail.com e-mail címen.
A rendezvény napján megérkezése után kérjük, jelentkezzen a regisztrációs pultnál!RÉSZVÉTELI DÍJ: 1.500,- forint/nap (függetlenül a látogatott foglalkozások számától)
A részvételi díjat átutalással vagy egy OTP bankfiókban pénztári befizetéssel lehet kiegyenlíteni. Bankszámlaszámunk: Magyar Drámapedagógiai Társaság, 11701004-20065946 (OTP BANK). A közleményben tüntesse fel a jelentkező nevét, ellenkező esetben nem biztos, hogy be tudjuk azonosítani a befizetést és lemarad a regisztrációról.
A számlát a rendezvény helyszínén a regisztrációnál adjuk át.
 
ÉTKEZÉSI LEHETŐSÉGEK
A művelődési ház büféje nyitva lesz. Amit ajánlani tudunk még: a művelődési házzal szemben levő kis közért, a fagyizó, illetve a Lövőház utcában, valamint a Mammut Bevásárlóközpontban található számos vendéglő és kávézó.
 
RÉSZLETES PROGRAM
augusztus 17. (hétfő)
augusztus 18. (kedd)
10.00-12.00
Geisbühl Tünde
VIZUÁLIS ÉRZÉKENYÍTÉS
a külvilág és önmagunk; játékos gyakorlatok.
Egyszerű tárgyak és kortárs képzőművészet.
 
A kitűnő festőművész és művészetpedagógus vezetésével a játék, a gyakorlati kipróbálás lehetőségét kapják a résztvevők. (KL)
 
Résztvevők száma: max. 20 fő
10.00-12.00
Dolmány Mária
PÁLYAORIENTÁCIÓ DRÁMÁVAL a pályaválasztás minden gyermek számára kihívás, főként mivel gyakran sem magukat, sem a munka világát nem ismerik.
A foglalkozás egy folyamat főbb állomásaiba ad betekintést.
A foglalkozás után beszélgetés, ahol a téma további lehetőségeiről, illetve a pályaorientáció feladatairól is lehet szót ejteni.
 
Résztvevők száma: max. 25 fő + nézők
10.00-12.00
Pap Gábor
DALOK DRAMATIZÁLÁSA, AVAGY A NÉPDALOK DRAMATURGIÁJA
Két nyári tábori munkában is megtapasztaltam, hogy a népdalokkal való foglalatoskodás komoly dramatikus lehetőségeket rejt magában: népdalaink többsége ugyanis történetet mesél a maga módján (néhol többet is). Lényegében úgy működnek, mint a balladák, csak éppen nagyobb a hiátus, több az, amit eltitkol egy-egy dal, mint amit elmesél. A diákokkal azután ezeket a megfejtett helyzeteket dramatizáljuk, próbáljuk meg lefordítani mai élethelyzetekre. Ezt a munkát kínálom fel a foglalkozás részvevőinek is.
Mindezt egy általam hozott népdalon szemléltetem, majd ezt követően szeretnék a résztevők által hozott dalokkal dolgozni, ezért arra kérem a jelentkezőket, készüljenek általuk ismert és szeretett népdalokkal (külön díjaznám, ha nem a tananyagból, hanem esetleg kevésbé ismert dalokat hoznátok)!
 
Résztvevők száma: max. 15 fő + nézők
 
10.00-12.00
Neuburger Éva, Szegényné Kondor Csilla
„EGYÜTT JÁTSZANI JÓ”
A drámajáték nagy segítség a fogyatékos emberek integrációjában. Mi már kipróbáltuk – nekünk bevált! Tanulóinkat és játékos mivoltunkat egyesítve már megtapasztaltuk, hogy ép és sérült emberek fantasztikusan tudnak együtt játszani. 
Foglalkozásunk mindazoknak szól, akik érintettek e témában, vagy csak szeretnének egy jót játszani – mert együtt játszani jó!
 
Résztvevők száma: max. 20 fő+nézők
 
13.00-15.00
Boldis Julianna
GYERMEKSZÍNJÁTSZÓ TRÉNING
(lazítás, ráhangolás, mozgás, beszéd, improvizálás)
– betekintő egy gyermekszínjátszó műhely mindennapjaiba
(A  résztvevőknek nagyon ajánlott a kényelmes viselet!)
 
Résztvevők száma: max. 20 fő + nézők
13.00-15.00
Körömi Gábor (I.)
BEVEZETÉS AZ ÁRNYSZÍNHÁZBA – KÉPEK ÉS LEHETŐSÉGEK
Milyen lehetőségek rejlenek az árnyszínházban? A kétórás foglalkozásban a résztvevők megismerkedhetnek az árnyszínház történetével és a műfajban rejlő lehetőségekkel. Arany János balladáinak segítségével kirándulást teszünk az árnyszínház különleges képi világa felé.
A foglalkozást megbeszélés zárja.
 
Résztvevők száma: max. 20 fő
 
13.00-15.00
Formanek Csaba (I.)
MI VAGYUNK-E VAGY A SZEREP? – KÍSÉRLETEK SZÍNHÁZ ÉS PERFORMANSZ HATÁRAIN
Mindannyian kezdők vagyunk. Kezdők vagyunk, kezdőknek kell lennünk, mondom, mondogatom magamnak. Mert alkotni mindig csak a nulla pontból kiindulva lehet. A nulla pontból pedig csak alkotni lehet. Mi más marad? Legyünk hát kezdők, hogy kezdhessünk (magunkkal) valamit! Mindaz, amit megtanultunk, olykor súlyos teherként nő ránk. Le lehet (le kell-e) vetni a régi szokásokat, hogy új világokat építsünk, új személyiségeket tárjunk fel? Hogy esélyt adjunk annak, amit nem tudunk?
A workshop során – a fentiek szellemében – rákérdezünk saját személyes alkotói attitűdjeinkre, forrásainkra, lehetséges kezdőpontjainkra, inspirációinkra. Egyéni és csoportos performanszokban próbáljuk majd megfogalmazni, hogy MI és MIÉRT érdekel bennünket a (színházi) alkotómunkában, és ennek mentén HOGYAN kapcsolódhatunk a közönséghez. A workshopra jelentkezőknek egy egyszerű „házi feladatot” – egy bemutatkozó etűdre szóló felkérést – fogunk kiküldeni, ami a közös munka alapját képezné. Igény esetén a foglalkozást megelőzően szívesen konzultálunk a résztvevőkkel terveiket illetően.
A foglalkozás külső nézőként is látogatható, de az aktív részvétel sokkal jobb és nagyobb élmény! 🙂
A workshopra jelentkezőknek egy egyszerű "házi feladatot" – egy bemutatkozó etűdre szóló felkérést – fogunk kiküldeni, ami a közös munka alapját képezné.
Formanek Csaba – színész, rendező, író, a Radikális Szabadidő Színház alapítója. 
 
Résztvevők száma: max. 20 fő
+ nézők 
15.30-17.30
Fekete Anikó
SZABADON MOZDULÁS – avagy oldást, lazítást segítő gyakorlatok, melyek a színházi és a pedagógiai munkába egyaránt beilleszthetőek. A saját élményű tréning a Lemanguria és a kontakt improvizáció egyes elemeiből építkezik. Zárt öltözet javasolt.
(Kérjük, a megfelelő felkészülés érdekében a születési évet az adatlapon adják meg!)
 
Résztvevők száma: max. 20 fő
 
15.30-17.30
Körömi Gábor (II.)
(az előző foglalkozás ismét: a foglalkozásvezető marad, a résztvevők cserélődnek)
 
Résztvevők száma: max. 20 fő
15.30-17.30
Formanek Csaba (II.)
(az előző foglalkozás ismét: a foglalkozásvezető marad, a résztvevők cserélődnek)
 
Résztvevők száma: max. 20 fő
+ nézők 
16.00-17.30
Manyasz Erika
PIROS ORRBAN VAGY ANÉLKÜL,avagy ahogyan a bohóc érzi magát.
Bohóctréning alapok. Kapcsolatfelvétel és kapcsolattartás a nézőkkel. Mozgásos játékok. Egyéni és páros improvizációk. 
 
Résztvevők száma: max. 15 fő + nézők
17.30 MDPT KÖZGYŰLÉS
Ezúton hívjuk meg egyesületünk tagjait a Magyar Drámapedagógiai Társaság soron kívüli közgyűlésére, amelyre 2015. augusztus 17-én, hétfőn 17.30 órai kezdettel kerül sor.
(Amennyiben nem szavazóképes a közgyűlés, úgy 18.00 órára hívjuk össze a megismételt közgyűlést.)
Helyszín: Marczibányi Téri Művelődési Központ (Budapest, II. kerület, Marczibányi tér 5/A)
A közgyűlés tervezett napirendi pontjai:
1. Az egyesület alapszabályának a bírósági bejegyzés miatt szükségessé vált módosítása, pontosítása
2. Az egyesület gazdasági-pénzügyi helyzete
3. A jövőbeli munkarend átalakításával kapcsolatos kérdések
4. Egyéb aktuális ügyek
 
 
 
 
A programváltoztatás jogát fenntartjuk!
Az esetleges változásokat a honlapunkon (www.drama.hu) tesszük közzé.
 
SzerkesztőDRÁMA VAN – NYÁRON IS